Jak pracować z templatkami i presetami w Ableton Live?
Jeśli pracujesz w Ableton Live i szukasz sposobu, aby usprawnić proces tworzenia nowych tracków - templatki oraz presety są idealnym rozwiązaniem dla Ciebie.
Jedną z wielu mocnych i użytecznych funkcji Live jest możliwość zaprojektowania różnych domyślnych presetów i szablonów. Praca z programem będzie bardziej wydajna, jeśli dostosujesz sposób, w jaki korzystasz z Abletona. Optymalizacja pracy jest tak samo ważna, jak każdy inny aspekt produkcji muzyki.
Co więcej, usprawnienie workflow jest kluczowe dla zwiększenia produktywności i oszczędności czasu.
Założę się, że na pewnym etapie produkcji miałeś/miałaś wrażenie, że tracisz czas i energię na te same powtarzające się czynności takie jak: dodawanie EQ Eight do ścieżki, wgrywanie ulubionego presetu Echo czy konfigurowanie kanału Return.
Ponieważ inspiracja może pojawić się w każdej chwili, ważne jest, by zapisywać swoje pomysły tak szybko, jak to możliwe, gdy są jeszcze świeże.
Jeśli wcześniej utworzysz spersonalizowany szablon projektu z domyślnymi ustawieniami urządzeń i utworów, będziesz mógł/mogła od razu zacząć produkować muzykę.
Wystarczy poświęcić kilkanaście minut, aby stworzyć templatkę w Ableton Live.
Templatki i presety w Ableton Live są wygodnym rozwiązaniem, które pozwala zaoszczędzić czas oraz sprawić, aby proces twórczy był przyjemniejszy i bardziej efektywny.
Czym są templatki i presety w Ableton Live?
Templatki (ang. templates) umożliwiają Ci tworzenie gotowych projektów z wcześniej wyselekcjonowanymi samplami, instrumentami i efektami, które są najbardziej użyteczne w Twoim procesie produkcji. Zapewnia to punkt wyjścia do dalszej pracy.
Jedną z zalet szablonów jest to, że możesz wykorzystać je wielokrotnie, pozwali Ci to szybko tworzyć nowe pomysły, bez potrzeby konfiguracji tych samych instrumentów czy urządzeń za każdym włączeniem Ableton Live.
Presety w Ableton Live dają Ci również wygodny sposób na tworzenie muzyki. Umożliwiają one wstępne konfiguracje efektów, instrumentów i ustawień, abyś mógł szybko tworzyć dźwięki. Aby skorzystać z presetu w Ableton Live, wystarczy wybrać odpowiedni preset z listy dostępnych presetów.
Presety są tak zaprojektowane, aby pomóc producentom szybko kształtować dźwięki i dodawać efekty do swojej muzyki.
fot. Przykładowy template w Ableton Live
Jak stworzyć template w Ableton Live?
W wersji 11 pojawiła się opcja szybkiego zapisywania gotowych szablonów.
Jak zapisać template w Ableton Live 👇
Możesz utworzyć własny szablon z bieżącego otworzonego projektu, klikając kolejno File > Save Live Set as Template. Istnieje jeszcze możliwość utworzenia domyślnego szablonu za pomocą Save Live Set as Default Set lub klikając na niego prawym przyciskiem myszy w Przeglądarce Live pod Szablonami i wybierając Set Default Live Set.
Jeśli pracujesz na wersji 10, nie martw się, pod tym linkiem znajdziesz info jak utworzyć templatkę.
Proces tworzenia presetów oraz templatek został omówiony również w kursie Ableton Live 11 od podstaw.
fot. Jak zapisać template w Ableton Live
Jak pracować z templatkami/presetami w Ableton Live?
Wiemy już czym jest templatka i preset oraz jak je zapisywać. Czas przedstawić przykładowe elementy oraz sposób pracy z nimi.
Jest to zestawienie subiektywne, każdy ma swój styl pracy - potraktuj to jako wskazówki, aby opracować odpowiadający Twoim potrzebom template. 😉
Template powinien zawierać rzeczy, których najczęściej używa się w trakcie produkcji muzyki. Warto stworzyć sobie presety poszczególnych ścieżek (Audio i MIDI) tak, aby przy dodawaniu kolejnej ścieżki wczytywały się wcześniej zapisany tor sygnału. Poniżej wideo, w którym Michał pokazuje jak to zrobić 👇
Będą to wszelkiego rodzaju urządzenia do miksu: Auto Filter, EQ, Utility, Glue Compressor czy Saturator. To, ile dodacie urządzeń zależy od Waszych preferencji - na tym etapie warto dodać również ulubione efekty: Echo czy Reverb.
🚨 Pamiętajcie, im więcej instrumentów i sampli włożycie w projekt, tym wolniej będzie się wczytywał.
Uzupełnianie urządzeń na trackach może obejmować kanału Return oraz Master, dodanie ulubionego racka do masteringu pozwoli Wam w szybki sposób podkręcić głośność miksu w celu porównania z trackiem referencyjnym lub symulowanie jak zabrzmi po późniejszym procesie masteringu.
Jeśli często korzystacie z Operatora czy Drum Racka, również możecie na stałe dodać te instrumenty do Waszego template i korzystać z nich zaraz po wczytaniu Abletona, oszczędność czasu oraz większa satysfakcja gwarantowana.
User Library w Ableton Live
Podczas sesji z Live nie zawsze jesteśmy w stanie stworzyć konkretny utwór, czasem brakuje inspiracji czy czasu lub jesteśmy już zmęczeni loopem, nad którym spędziliśmy kilka godzin.
Idealnym rozwiązaniem na taki problem jest wyselekcjonowanie pomysłów, które są warte dalszej uwagi i zapisanie ich w User Library.
Zapisać możecie gotowe klipy audio lub midi, lub instrument racki z wcześniej wyklikanymi brzmieniami. Podczas tego procesu kluczowe jest nazewnictwo poszczególnych pomysłów, tak aby po kilku dniach lub tygodniach wiedzieć co się stworzyło - porządek w bibliotece przede wszystkim! Proces ten umówiony jest w poniższym filmie 👇
Praca z presetami i templatkami może wyglądać w taki sposób:
👉 Tworzymy template z ulubionymi instrumentami i efektami
👉 Dodajemy na poszczególne tracki wcześniej wyselekcjonowane loopy np. w gatunku muzycznym Techno/House
👉 Drum Rack uzupełniamy wcześniej wybranymi samplami, które dobrze zabrzmią w danym gatunku
👉 Wstawiamy Instrument Rack z ulubionym presetem oraz
zmapowanymi Macro w celu dalszej modulacji brzmienia
Jak widzisz jest to jeden ze sposobów, w jaki można wykorzystać templatki i presety w produkcji utworów. Jest to sprawdzony sposób na usprawnienie pracy w studio, powodzenia w tworzeniu własnych pomysłów!
Autorem tekstu jest Marcin Wiraszka aka w_iro
Zapisz się do newslettera
Zapisz się do newslettera aby być na bieżąco z nowymi produktam, eksluzywnymi zniżkami i artykułami na temat produkcji muzycznej.
© 2024 Kończę Tracki
Newsletter
Dołącz by otrzymać powiadomienia nt. nowych treści oraz ofert.