Budowanie społeczności przez muzykę
Muzyka jest potężnym narzędziem budowania społeczności. Pomaga ludziom łączyć się, dzielić historiami i doświadczeniami oraz wyrażać siebie. Muzyka była wykorzystywana do jednoczenia ludzi w każdym wieku przez tysiące lat.
W społecznościach plemiennych muzyka była wykorzystywana jako instrument spójności społecznej. Ludzie zbierali się razem, aby śpiewać i tańczyć w grupach, wzmacniając więzi między nimi.
Dzisiaj wykorzystujemy muzykę w podobny sposób. Kiedy wychodzimy potańczyć lub słuchamy koncertów na żywo, wzmacniamy nasze więzi z innymi ludźmi, którzy kochają muzykę - a także tworzymy więzi z innymi ludźmi, którzy są tam po prostu dla zabawy!
Ten rodzaj funkcji socjologicznej można znaleźć w większości form sztuki. Jednak w przypadku muzyki jest to szczególnie ważne, ponieważ jest ona tak blisko związana z naszymi emocjami - dlatego też może być tak skuteczna w pomaganiu nam w wyrażaniu siebie, kiedy czujemy się odizolowani lub samotni.
Aspekt społeczności w produkcji muzycznej
Pewnie teraz zastanawiasz się, w jaki sposób ten wspólnotowy charakter odbioru muzyki ma związek z inicjatywą Kończę Traki.
Tworzenie muzyki to niekończący się proces uczenia się, doskonalenia swoich umiejętności oraz próbowania nowych rzeczy. Będąc w grupie z osobami, które mają podobne cele możesz osiągnąć znacznie większy postęp niż pracując sam. W ten sposób działają m.in. szkoły, które poprzez pielęgnowanie kultury energii i motywacji, zachęcają uczniów do wspólnej pracy nad projektami i tworzenia pozytywnego środowiska do nauki. Jest to świetny sposób, by wzmocnić ducha zespołu, co skutkuje dodatkową motywacją do pracy własnej.
Aby robić postęp nie wystarczy wiedza - tę możemy znaleźć w sieci za darmo - na samym YouTube mamy ogromną bazę wszelkiej maści tutoriali na każdy temat. Potrafi być to przytłaczające i nie zawsze ilość współgra z jakością. Jednak to, co pomaga nam iść do przodu i rozwijać umiejętności jest sam proces nauki, a tego nie znajdziemy na YT. W tym miejscu Społeczność lub inny rodzaj zorganizowanej nauki staje się kluczowa dla osób, które naprawdę chcą się rozwinąć w tym temacie.
Współpraca z innymi ludźmi o podobnych zainteresowaniach nie tylko pomoże Ci poprawić własne umiejętności, ale także sprawi, że cały proces rozwijania się jako producent muzyczny będzie łatwiejszy, przyjemniejszy oraz satysfakcjonujący.
Korzyści płynące z pracy w społeczności producentów muzyki elektronicznej
Wspólnotowy charakter tworzenia muzyki ma wiele korzyści. Wspomnę tutaj o trzech aspektach z krótkim omówieniem.
1. Informacje zwrotne od innych producentów
Dawanie feedbacku to krytyczne spojrzenie na kompozycję, tak aby pomóc poprawić elementy danego utworu. Umiejętność wnikliwego słuchania przyda się również do analizy sekwencji, brzmień czy technik wykorzystywanych przez Twoich ulubionych producentów. Dobrym przykładem mogą być historie muzyków sprzed ery internetu, którzy uczyli się grać na instrumencie, słuchając na okrągło jednej piosenki w celu odtworzenia melodii czy progresji akordów. Dając feedback zwiększasz szanse na otrzymanie feedbacku od innej osoby - odwdzięczenie się za dobry uczynek jest mocno wpisane w nasz gatunek. Warto wspomnieć o inspirującym aspekcie informacji zwrotnych. Otrzymując wartościową informację, często czujemy się zainspirowani do dalszej pracy nad danym projektem, co jest motorem napędowym dalszego rozwoju.
W Społeczności Kończę Tracki co miesiąc masz dostęp do wydarzeń na grupie pt. Feedback Sessions, podczas których przez tydzień wszyscy chętni producenci mogą podzielić się swoimi utworami. Wrzucając swój projekt, zobligowani jesteśmy do pozostawienia feedbacku innej osobie. Zasady oraz reguły są jasno przedstawione w opisie wydarzenia.
2. Wskazówki mentalne i kompozycyjne, które zwiększą twoją produktywność w studio
Wykorzystanie technik zwiększających produktywność w to klucz efektywnej pracy w studio. Każdy profesjonalny producent ma swój zestaw narzędzi i trików, które pomagają w procesie tworzenia utworów. Do popularnych technik należą m.in. technika Pomodoro, organizacja przestrzeni, czyli usunięcie niechcianych bodźców np. telefon czy internet, robienie notatek z procesu, codzienna praca nad konkretnym projektem, ograniczanie się do konkretnej wtyczki czy sampla, uporządkowanie biblioteki presetów i sampli czy templatki projektu.
Jak widzisz, metod jest naprawdę dużo, aby usprawnić kończenie tracków. Wśród materiałów dostępnych dla uczestników Społeczności znajduje się wiele warsztatów omawiających w szczegółach proces kreatywny oraz metody i techniki usprawniające pracę w studio np. Kluczowe koncepty w pracy twórczej czy poradnik Syntezy FM (Operator, Ableton Live).
3. Budowanie nawyku tworzenia muzyki
Stworzenie nawyku regularnej pracy trenuje naszą kreatywność. Dobry porównaniem jest trening siłowy ciała - im więcej będziesz trenował, tym silniejszy i sprawny się staniesz. Z produkcją jest dokładnie tak samo. Oczywiście praca kreatywna rządzi się innymi prawami niż trening fizyczny, aczkolwiek im więcej poświęcisz czasu w studio, tym zaprocentuje to większą ilością nowych pomysłów - niekoniecznie wszystkie będą super, ale pojawią się - a to lepsze niż żaden pomysł.
Kończenie projektów jest jak mięsień w arsenale producenta muzycznego - jeśli go regularnie ćwiczysz łatwiej będzie Ci finalizować utwory. W Społeczności masz okazję zobaczyć, jak reszta grupy kończy swoje kompozycje. Sprawia to, że również Ty chcesz ukończyć swoje dzieło.
Moje osobiste doświadczenie ze społecznością producentów muzycznych
Jako że jestem od samego początku w Społeczności KT, chciałbym napisać na koniec kilka słów bazując na moich własnych doświadczeniach.
Dzięki Społeczności mój proces twórczy stał się lepiej zorganizowany. Wdrożenie nawyku siadania do pracy w DAWie oraz technik podnoszących produktywność sprawiło, że stworzenie szkieletu utworu jest dla mnie szybkim i owocnym procesem.
Natomiast feedback - aspekt, który chyba najbardziej cenię w tym projekcie, pozwolił uzyskać wgląd w posiadanie umiejętności, co na etapie średniozaawansowanym jest istotnym elementem procesu. Dodatkowo informacje te motywują mnie do dalszej pracy nad utworem. Nie raz byłem pozytywnie zaskoczony co do odbioru poszczególnych elementów tracka, co się podobało a co nie, w jaki sposób poprowadzić aranżację dalej, jaki składnik usunąć, a jaki dodać/wydłużyć.
W przypadku, gdy miałem tylko jakiś pomysł, a nie konkretną kompozycję, byłem w stanie uzyskać poradę, w jaką stronę utwór mógłby pójść (wydarzenie Work in Progress dostępne co miesiąc w Społeczności).
Możliwość podzielenia się swoimi numerami z innymi jest niezwykle satysfakcjonujące. W każdej chwili możesz poprosić o pomoc bądź poradę lub pomóc komuś innemu. Otrzymanie podziękowania od kolegi jest bezcenne i napędza do dalszej pracy.
Wiele osób może myśleć, że nie ma z kim współpracować, ale nic bardziej mylnego. Istnieje mnóstwo materiałów w internecie, w których możesz znaleźć podobnie myślących producentów i uzyskać opinie na temat swojej muzyki. Jeśli szukasz takiej grupy wsparcia, zachęcam Cię do zapoznania się ze Społecznością Kończę Traki, pod tym linkiem znajdziesz dodatkowe informacje na ten temat.
Autorem tekstu jest Marcin Wiraszka aka w_iro
Zapisz się do newslettera
Zapisz się do newslettera aby być na bieżąco z nowymi produktam, eksluzywnymi zniżkami i artykułami na temat produkcji muzycznej.
© 2024 Kończę Tracki
Newsletter
Dołącz by otrzymać powiadomienia nt. nowych treści oraz ofert.