Max for Live w Ableton Live

Max For Live – przedstawienie środowiska i omówienie wybranych wtyczek.

Max for Live to platforma do budowania własnych instrumentów, efektów, narzędzi do występów na żywo jak i programów do wizualizacji. Pozwala dostosowywać urządzenia, tworzyć własne od zera i odkrywać inny świat urządzeń produkowanych przez społeczność Max for Live. Sposób, w jaki Max jest zintegrowany z Abletonem nie różni się od natywnych urządzeń, wejście do tego środowiska będzie dla Ciebie proste i intuicyjne.


Potencjał, jaki stawia przed Tobą jest ogromny, ale nie martw się - zarówno początkujący jak i zaawansowani producenci muzyczni odkryją w tym środowisku coś dla siebie.

Historia Max for Live

Max for Live jak sama nazwa sugeruję wywodzi się od środowiska języka programowania


Max/MSP/Jitter, stworzonego przez firmę Cycling '74 z San Francisco. W swojej ponad trzydziestoletniej historii był używany przez kompozytorów, wykonawców, projektantów oprogramowania, badaczy i artystów do tworzenia nagrań, występów i instalacji. W Ableton Live występuję pod postacią wtyczki i stała się integralną częścią wersji Suite.

Max for Live i Ableton Live

To, co wyróżnia Max for Live od zwykłych wtyczek w formacie VST/AU jest to, że możemy kontrolować parametry Live za pomocą urządzeń Maxa (.amxd). Przykład: za pomocą urządzenia LFO możemy przypisać parametr Map do wybranego parametru, który ma być modulowany przez LFO.


Metoda ta przypomina syntezator modularny gdzie jesteśmy w stanie modyfikować sygnał wchodzący i wychodzący w nieograniczający nas sposób, przez co nasz sound design będzie niepowtarzalny.


Posiadacze wersji Suite mają do dyspozycji kilka wgranych urządzeń Max for Live. Wtyczki te dzielą się na Audio/MIDI efekty i instrumenty. Drum Synths, Align Delay, Envelope Follower, LFO, Shaper, Note Echo, Expression Control, Poli, Bass - to kilka przykładowych propozycji na początek przygody z Maxem.


Szczegółowe omówienie tych wtyczek znajdziecie Kursie Ableton Live 11 Od Podstaw.

Max for Live - polecane zewnętrzne wtyczki

Nie samymi natywnymi wtyczkami człowiek żyje. Środowisko Max for Live napędzane jest przez swoją kreatywną społeczność, która od kilku dobrych lat dostarcza co raz to nowsze i ciekawsze urządzenia dla wszystkich chętnych użytkowników, za darmo jak i za drobną opłatę (często w modelu ‘zapłać ile możesz’).💰

Polecane urządzenia 👇

Granulator II (d) - jeden z najbardziej popularnych instrumentów Max for Live, stworzony przez współtwórcę Ableton Live Roberta Henke. Jest to syntezator granularny wykorzystujący strumień krótkich, ciągłych oraz przenikających się próbek z dźwięku źródłowego. Idealne do tworzenia tekstur, padów, atmosfer czy efektów. Must have.

granulator II robert henke, ableton live

MDD Snake (darmowe)- jest to sekwencer MIDI, za którego pomocą w szybki i intuicyjny sposób stworzysz ciekawą melodię bądź sekwencję perkusyjną. Urządzenie to powstało na koncepcji analogowego modułu modularnego Make NoiseRene”. To, co wyróżnia ten sekwencer od innych jest szybka możliwość zmienienia danej sekwencji, dzięki czemu za pomocą myszki lub przypisania do kontrolera, możemy zmieniać sekwencję w „locie” i bez problemu wrócić do bazowego pomysłu. Świetne urządzenie!

Nordmann Chord Generator (darmowe) - jak sama nazwa wskazuje - jest to generator akordów. Na podstawie sygnału wejściowego tworzy akord, tak jak wcześniej sobie zaprogramowaliśmy (podstawowa wiedza muzyczna, bardzo się przydaje 😉). Mamy do dyspozycji funkcję random, co jest dobrym pomysłem, gdy chcemy poeksperymentować.

Microtuner (free) - najnowsze urządzenie ze stajni Abletona (wersja 11). Microtuner to urządzenie MIDI, które umożliwia importowanie, edycję i generowanie skal mikrotonowych. Mamy możliwość ładowania skal w formacie .scl, tworzenia niestandardowych własnych skale oraz zmieniania stroju w czasie rzeczywistym. Świat skal mikrotonowych to prawdziwa wolność w tworzeniu unikalnych kompozycji - warto sprawdzić na własnej skórze!

Pathways (płatne) - urządzenie stworzone przez Dillona Bastana - prawdziwego freaka Max for Live! Na swoim koncie ma mnóstwo niezwykle ciekawych urządzeń, łamiących powszechne standardy. Pathways to oparty na próbkach audio instrument Max for Live, który umożliwia użytkownikom rysowanie ścieżek (złożonych z małych punktów) do odtwarzania próbek przez interfejs spektrogramu. Chciałbyś usłyszeć jak brzmi litera Twojego imienia na dźwięku C3 pianina Rhodes? No problem 😎

Euclidean sequencer (płatne) - kolejny sekwencer MIDI na liście. Sekwencery euklidesowe dzielą pewną liczbę pod podziałów bitowych w przedziale czasowym i umieszczają nuty MIDI tak równomiernie, jak to możliwe w tym czasie. Za pomocą tego urządzenia stworzysz kompleksowe polimetry lub melodyczne arpeggio. Bardzo inspirujący sposób do tworzenia rytmów!

Push Hacker 2 (płatne) - chciałbyś zmodyfikować swojego Pusha w sposób, który będzie bardziej odpowiadał Twojemu workflow? Push Hacker 2 przychodzi z pomocą. Umożliwia ręczne ponowne przypisanie dowolnej funkcji Push do dowolnych parametrów w trybie Live. Idealny w sytuacji tworzenia setupu do live-actu.

Duck Buddy (free) - alternatywa dlo sidechainu w kompresorze czy wtyczki LFOtool. Dzięki dostępnym parametrom lookahead i ustawieniom rampy/smooth możesz z łatwością uzyskać sidechain bez irytującego dźwięku klikania! Działa na wersji Live 11.

Max for Live w Ableton Live - podsumowanie

Możliwości, jakie stawia przed nami Max for Live są (nie będzie to przesadą) nieograniczone, to co tak naprawdę nas ogranicza to nasza kreatywność. Liczba urządzeń do Maxa cały czas rośnie i urozmaica się - każdy znajdzie coś dla siebie co pozwoli mu na kreowanie własnego oryginalnego brzmienia, do którego każdy producent muzyczny dąży w trakcie swojej kariery


W celu dalszej eksploracji świata Max for Live zerknijcie na poniżej wymienione linki 👇

Największa baza wtyczek w sieci, podzielona na kategorie z sortowaniem oraz sekcją komentarzy - każdy zainteresowany powinien odwiedzić tę stronę (Uwaga! Wchodzicie na własną odpowiedzialność 😅) - https://maxforlive.com


Pod tym linkiem znajdziesz płatne oraz bezpłatne wtyczki do Maxa na oficjalnej stronie Abletona

Na tej stronie również znajdziecie sporą bazę wtyczek, najczęściej płatne rzeczy

Ciekawe wideo z omówieniem w telegraficznym skrócie czym jest Max for Live


Autorem tekstu jest Marcin Wiraszka aka w_iro

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do newslettera aby być na bieżąco z nowymi produktam, eksluzywnymi zniżkami i artykułami na temat produkcji muzycznej.

© 2024 Kończę Tracki


Newsletter

Dołącz by otrzymać powiadomienia nt. nowych treści oraz ofert.