Jak szybko nauczyć się aranżować tracki w Ableton Live (Mapy aranżu)

Jak szybko nauczyć się aranżować tracki w Ableton Live (Mapy aranżu)


Aranżowanie muzyki na początku przygody z produkcją w Ableton Live, może wydawać się trudnym i żmudnym procesem. Aczkolwiek z odpowiednią wiedzą oraz technikami, które za chwile poznasz, można szybko i w łatwy sposób zaaranżować własny projekt.


Pierwsze kroki z nauką aranżacji w Ableton Live

Pierwszym krokiem w procesie aranżowania muzyki jest poznanie czym jest ciekawy i angażujący aranż. Polega to na sprawdzeniu co jest motywem naszego utworu oraz w jaki sposób, motyw ten dalej się rozwija. Ważnym elementem są zmiany, które następują w trakcie trwania tracka - różne warianty na perkusji i melodii, sposób budowania energii oraz napięcia, struktura utworu - faza intro, chorus, break/drop i outro.


Podstawowe założenia teorii muzycznej mogą być bardzo pomocne podczas aranżacji utworów. Pojęcia takie jak akordy, skale, czy składnia kompozycji pomogą sprawniej poruszać się podczas produkowania, a to z kolei przełoży się na ciekawy aranż. Podstawowa wiedza muzyczna pozwoli na sprawniejsze i bardziej świadome produkowanie, a dokładnie tego chcemy się nauczyć, nieprawdaż?


Najważniejsza jest jednak praktyka tworzenia aranżacji utworów. Zaaranżowane utwory możesz wysyłać bardziej doświadczonym producentom do oceny. Dzięki feedbackowi uzyskasz dodatkowy wgląd w swoją kompozycję.


Kieruj się zasadą, im więcej aranżacji tym lepiej. Po czasie proces ten będzie łatwiejszy, ponieważ wytrenujesz pewne schematy oraz będziesz słyszał/słyszała progres w swoich kompozycjach, a to jest ważną siłą napędową do dalszej nauki.



Więcej o aranżacji utworów w Ableton Live znajdziesz w kursie Ultraszybki Aranż, gdzie na konkretnym przykładzie omawiam techniki oraz sposoby na stworzenie ciekawych tracków.


Mapy Aranżu w Ableton Live


Kolejną metodą nauki aranżu jest słuchanie innych aranżacji, w celu ich analizy. Michał stworzył na to pewien termin - Mapa aranżu.


Stworzenie mapy aranżu wykorzystującej inny utwór jako punkt startowy do rozpoczęcia aranżowania utworu to świetny sposób na rozpoczęcie procesu budowania swojej kompozycji.


Wybierz 5 utworów, które są Twoimi ulubionymi oraz mają najlepszy wg Ciebie aranż, następnie stwórz dla nich mapy aranżu w Ableton Live. Uzyskanie wglądu jak inni producenci komponują swoje tracki, potrafi być bardzo pouczające i inspirujące.


Zwróć uwagę, jakie rzeczy są charakterystyczne dla danego gatunku oraz jakie techniki zostały użyte. Podczas analizy utworu warto zaznaczać sobie na linii czasu lub w notatniku, kiedy nastąpiły poszczególne przejścia, efekty czy breakdown.


Proces tworzenia mapy aranżu w Ableton Live

fot. Mapa aranżu w Ableton Live


1. Wrzuć wybrany track w pusty klip audio


2. Użyj pustych klipów midi, aby zmapować podstawę perkusji np. stopa, werbel, talerz.


3. Użyj dodatkowych klipów midi, aby zmapować pojawienie się wsparcia perkusji oraz ich cel (najczęściej zmiana energii). Są to elementy takie jak dodatkowe talerze typu crash czy ride oraz charakterystyczne unikalne dla kompozycji sample.


4. Dodaj linie automatyzacji, aby zaznaczyć zmiany takie jak modulacje brzmienia motywów.


5. Zmapuj temat utworu i jego zmiany (struktura i modulacje, jakie występują w tracku). Posłuchaj jaki element jest najbardziej wyeksponowany i co się z nim dzieje przez cały utwór. Czy zmienia się jego brzmienie? Kiedy zanika, a kiedy pojawia się znów, i czy brzmi wtedy inaczej?


6. Dodaj klipy midi markujące risery, fallery i inne elementy wspierające przejścia między sekcjami.


7. Dodaj klipy midi odpowiadające incydentalnym dźwiękom.


8. Dodatkowo możesz wpisać oktawy dla każdego dźwięku, co pozwoli Ci zrozumieć proces produkcji i ułatwi Ci miksowanie. Sprawdzenie tonacji sub basu oraz linii melodycznej pozwoli Ci rozpoznać tonację, oraz dopasować skalę do charakteru utworu.


Jest to przykładowy proces tworzenia mapy aranżu. To, w jaki sposób podejmiesz się tego tematu zależy od Twoich preferencji i dotychczasowych umiejętności.



Na co składa się ciekawy aranż w Ableton Live?

Warto również przemyśleć, na co składa się ciekawa aranżacja muzyczna.


Ciekawa aranżacja może polegać na rozwinięciu utworu muzycznego, zmianie jego charakteru, stylu, brzmienia i budowy. Utrzymanie uwagi słuchacza jest również ważnym elementem aranżu - chcemy przecież, aby nasz utwór został przesłuchany do końca.


Poniżej znajdziecie pięć składników dobrego aranżu.


1. Ciekawie opowiedziana historia muzyczna


Każdy utwór muzyczny zawiera pewne emocje, klimat czy strukturę, na której się opiera. Dobrym przykładem jest odniesienie się do filmu lub książki - jest pewna historia, gdzie mamy przedstawienie tematu, wprowadzenie nowych elementów (melodia, beat), zmianę kontekstu (np. breakdown). Następnie pojawiają się nowe elementy, wariacje i modulacje do już istniejących motywów. Dochodzi do zmiany napięcia - punkt najwyższej energii i napięcia, określany jako klimax. Kolejnie dochodzi do zmiany motywu, czyli wytworzenie kontrastu między warstwami, a na sam koniec powtórzenie głównej części utworu lub outro.


2. Ruch, zmiana


Najprostszym sposobem na uzyskanie wrażenia ruchu i zmiany w kompozycji będą wariacje i modulacje. Wariacja to zmiana liczby elementów w sekwencji, zmiany długości taktu, zagęszczenie lub rozrzedzenie rytmu, natomiast modulacja to zmiany głośności, automatyka parametrów syntezatora czy zmiany w spektrum częstotliwości (więcej górnych przed dropem, a po dropie mocny dół).


3. Napięcie


Napięcie budować możemy poprzez zabieranie elementów, które są już znane, zabieranie części z motywów np. zabieranie odpowiedzi, modulacje, odejścia od norm (otwieranie filtrów, modulację wysokości dźwięków), dodawanie zawieszonych dźwięków (dążących do rozwiązania), akcentowanie taktów. Przykładem będzie bardzo częste usuwanie kicka lub basu przy breaku. Modulacja filtra na syntezatorze przed dropem czy zagęszczenie perkusji przed zmianą struktury tracka.


4. Głębia


Najłatwiej wytłumaczyć to opierając się na przykładzie ze świata obrazu. Wyobraź sobie portret, np. Damy z gronostajem autorstwa L. Da Vinci. Mamy tutaj główną postać (temat, najgłośniejszy element), która trzyma łasiczkę (el. wspierające, rytm, bass) oraz tło (pady, tekstury). Dobry aranż będzie zawierał odpowiednie proporcje między tymi elementami (czyli łasiczka nie może być tu równie duża jak dama) oraz ich zmiany.


5. Momenty zaskoczenia


Są to elementy, które nas angażują i utrzymują naszą uwagę. Powodują zaskoczenie i efekt ‘wow’. Najczęściej będą to dźwięki typu FX (riser, downfiller, incidentals hits), fille perkusyjne, niekonwencjonalne wariacje w sekwencji, automatyka, czyli modulacje brzmienia poszczególnych elementów.

Podsumowanie


Nauka aranżacji utworów na samym początku może być przytłaczającym doświadczeniem dla początkującego producenta. Wykorzystaj wyżej wymienione narzędzia oraz techniki, aby nauczyć się sprawnego i efektywnego aranżowania w Ableton Live.


Jeśli przejdziesz przez ten proces wielokrotnie zrozumiesz czym cechuje się dobry aranż, a to sprawi, że będzie Ci łatwiej aranżować każdy kolejny projekt.


Aby nauczyć się jak sprawnie korzystać z map aranżu oraz poznać w praktyce techniki tworzenia ciekawego aranżu zapraszam Cię do sprawdzenia mojego kursu Ultraszybki Aranż, w którym nauczę Cię jak aranżować Twój utwór w mniej niż 2 godziny.


Powodzenia!

Autorem tekstu jest Marcin Wiraszka aka w_iro

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do newslettera aby być na bieżąco z nowymi produktam, eksluzywnymi zniżkami i artykułami na temat produkcji muzycznej.

© 2024 Kończę Tracki


Newsletter

Dołącz by otrzymać powiadomienia nt. nowych treści oraz ofert.