KT Podcast #17: Skuteczność Działania

Kończę Tracki

KT Podcast #19: 7 Nawyków Skutecznego Działania cz. 1

19:11

📣 17 odcinek podcastu Kończę Tracki wylądował w sieci.


W tym odcinku podcastu porozmawiamy o skuteczności działania oraz jej różnych aspektach, w świetle książki "7 Nawyków Skutecznego Działania" Stephena R. Coveya


Skuteczność działania – produktywność producenta muzycznego


Dlaczego akurat ten temat? Jestem aktualnie w trakcie lektury tej książki i na jednej z pierwszych strona autor zachęca aby czytać ją tak, jakby się miało nauczyć kogoś jej treści. Pomyślałem więc, że wykorzystam okazję jaką daje mi prowadzenie podcastu o produkcji muzycznej, aby opowiedzieć Wam tutaj o najważniejszych lekcjach płynących z tej lektury.


Równowaga produktywnośći i zdolności produkcyjnych


Skuteczność działania jest przez autora definiowana jako równowaga między produktywnością, a zdolnościami produkcyjnymi. O co tutaj chodzi?


Aby to zilustrować przytoczono bajkę o gęsi znoszącej złote jaja: Pewnego dnia farmer znazł złote jajko w swoim kurniku. Zdumiony swoim odkryciem zabrał złote jajo na targ gdzie sprzedał je z ogromnym zyskiem. Następnego dnia sytuacja powtórzyła się. Farmer znowu znalazł złote jajo zniesione przez jedną z jego gęsi. Sytuacja powtórzyła się kilka dni z rzędu, co uczyniło farmera bajecznie bogatym. Jednego dnia nie mogąć doczekać się kiedy jego gęś zniesie kolejne złote jajo, wziął i przekroił ją na pół myśląć, że odkryje źródło bogactwa. Niestety martwa gęś nie znosiła już złotych jaj, a nasz farmer stracił możliwość generowania coraz większego bogactwa.


Czego uczy nas ta historia? Tego, że aby utrzymać wysokoą wydajność powinniśmy zadbać zarówno o produktywność (owoc, złote jajko), jak i o samą maszynę (gęś). W kontekście pracy w studiu możemy to rozumieć jako skupienie na naszej produktywności (kończenie tracków), jak również na powiększaniu naszych zdolności produkcyjnych (rozwój umiejętności, wyzwania kreatywne, organizacja pracy).


Jeśli koncentrowalibyśmy się wyłącznie na produktywności, mogłoby się okazać, że robimy cały czas bardzo podobną muzykę, nie zwiększamy jej jakośći oraz stosujemy narzędzia, które nie gwarantują nam jak najbardziej wydajnej pracy.

Jeśli z kolei koncentrowalibyśmy się wyłączenie na naszych umiejtnościach, narzędziach czy studiu, nie mielibyśmy skończonych traków, które mogłyby reprezentować nasz czas w studiu.


Tylko praca nad skończonymi trackami oraz dbanie o rozwój umiejętności oraz organizację pracy w studiu gwarantuje najwyższą jakość oraz produktywność.


Zacznij od środka – zwycięstwa wewnętrzne przez zwycięstwami publicznymi


Arystoteles powiedział “Jesteśmy tym co powtarzamy, doskonałość nie jest aktem, lecz nawykiem”. Możemy to rozumieć jako zachętę do pracy nad naszymi nawykami, postawami czy charakterem.


Jeśli chcesz osiąganąć sukces w jakiejś dziedzinie musisz wzdrożyć nawyki i rutyny profesjonalistów, zanim jeszcze dojdziesz do tego poziomu. Twoje małe zwycięstwa to np. produkowanie przez 5 dni z rzędu. Zrobienie tracku w jeden dzień. Albo rezygnacja z jakiejś aktywności (np. Netflix), która stoi na przeszkodzie temu abyś mógł lub mogła poświęcić czas muzyce.


Każde duże publiczne zwycięstwo poprzedzone jest setką małych widocznych tylko dla Ciebie. Warto więc zadać sobie pytanie: Czego chce więcej w swoim życiu? Jeśli jest to muzyka, to jakie działania powinienem wykonywać regularnie (produkcja muzyki)? Jakie aktywności nie służą produkcji muzyki (imprezy, social media, seriale)?


W mojej działalności promotorskiej miałem okazje poznać wiele światowej sławy artystów. Większość z nich miała za sobą dziesiątki lub naście lat pracy w studiu, a ich sukces przyszedł całkiem niedawno. Dlatego musisz stać się dobry, zanim świat pozna, że jesteś dobry. Musisz pracować jak profesjonalista, zanim nim zostaniesz.


Naturalne prawo wzrostu


Naturalne prawo wzrostu zakłada, że nie da się przeskoczyć pewnych kroków w rozwoju w danej dziedzinie. Np. dziecko zaraz po urodzeniu nie zacznie biegać. Najpierw będzie probować poruszać kończynami, następnie przekula się na brzuch, później spróbuje raczkować, następnie postawi pierwsze kroki, po czym zacznie pewnie chodzić. Dopiero kiedy ugruntuje się w chodzeniu, zacznie biegać.


Podobnie jest z rozwojem umiejętności w studiu. Kiedy zaczynasz, nie możliwym jest byś tworzył na poziomie osób, które mają za sobą dziesiątki lat pracy w studiu oraz setki, jak nie tysiące, skończonych tracków.


Dlatego właśnie jedną z pierwszych rzeczy, których uczę moich uczniów jest Ścieżka Rozwoju Producenta Muzycznego. Pokazuje w niej jakie etapie należy pokonać aby z początkującego, stać się adeptem, następnie producentem i na koniec profesjonalistą.


Zależność, Niezależność, Współzależność


Nasz rozwój i nasza skuteczność są osadzone w rzeczywistości, w której są również inni ludzie. Zdrowy rozwój w każdej dziedzinie pozwala nam przejść od zależności do niezależności do współzależności.


Autor przywołuje to znowu przykład dziecka, aby zilustrować jak rozwijamy swoją zależność. Kiedy się rodzimy jesteśmy w 100% zależni od rodziców. Dbają oni o nasze potrzeby i regulują nasze emocję. Kiedy dorastamy stajemy się bardziej niezależni. Jesteśmy w stanie sami o siebie zadbać, a wsparcie od rodziców z upływem lat nie jest już nam tak bardzo potrzebne. Natomiast kiedy dorastamy wchodzimy w różnego rodzaju współzależności – pracujemy dla innych, nawiązujemy relacje, udzielamy się w społecznościach. Prawdziwa dojrzałość życiowa szuka relacji z innymi, szuka sposób w których możemy wymieniać się energią, aby tworzyć coś większego niż możemy osiągnąć sami.


Na polu muzycznym to będą kolaboracje, networking, pomoc innym w ich rozwoju, wspólne projekty. Społeczność Kończę Tracki, którą tworzę jest idealnym miejscem, w którym możemy budować swoją niezależność w studiu i współzależność z innymi producentami.


Słuchaj podcastu:

http://tiny.cc/ktpodcast_spotify

http://tiny.cc/ktpodcast_apple

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do newslettera aby być na bieżąco z nowymi produktam, eksluzywnymi zniżkami i artykułami na temat produkcji muzycznej.

© 2024 Kończę Tracki


Newsletter

Dołącz by otrzymać powiadomienia nt. nowych treści oraz ofert.