Każdy producent potrzebuje narzędzi, dzięki którym będzie mógł tworzyć, przekształcać oraz analizować swoje dzieło. Rozwój oprogramowania do tworzenia muzyki stworzył najlepsze jak dotąd warunki do rozpoczęcia swojej przygody z produkcją. I o ile masa tych narzędzi jest już dostępna w naszych pokładowych DAWach (Digital audio workstation) istnieje również cała gama zewnętrznych urządzeń (instrumentów i efektów), pod postacią wtyczek VST (Virtual Studio Technology), które dzięki programom DAW i wbudowaną w nie obsługa wyżej wymienionego formatu pozwalają rozszerzyć nasze studio o dodatkowe elementy.
Większość topowych wtyczek jest oczywiście płatna, a koszt niektórych z nich jest dosyć spory, co może zniechęcić początkujących jak i tych średnio-zaawansowanych do dalszej twórczej przygody. Na szczęście są dobrzy ludzie, którzy stoją w opozycji do firm sprzedających licencjonowane oprogramowanie i w myśl idei open-source, udostępniają swoją pracę za darmo. Żyjemy w naprawdę ciekawych czasach dla producentów muzycznych!
Liczba dostępnych wtyczek na rynku potrafi przysporzyć o ból głowy, klęska urodzaju powoduję że nie wiadomo co dokładnie wybrać, mam nadzieję że lista, którą tutaj znajdziecie pomoże Wam wybrać coś wartościowego do swojego studia. Oto moja lista 10 darmowych wtyczek VST, które powinny znaleźć się w bibliotece każdego producenta. Jest to subiektywna lista najciekawszych instrumentów oraz efektów, jakie możecie znaleźć w sieci.
PaulXStrech - jedna z najciekawszych pozycji na liście. Jest to wtyczka pozwalająca na rozciągnięcie w czasie wybranego przez nas sampla. Dzięki czemu możemy przekształcić dowolny dźwięk w godzinny pejzaż. Wtyczka idealna do ambientu, dronów, padów oraz pobocznych efektów dźwiękowych.
Audiomodern Gatelab - interesująca wtyczka od firmy Audiomodern. Gatelab to kreatywny sekwencer bramek (gate) jak i generator modulacji głośności. Brzmi skomplikowanie, lecz intuicyjny i efektowny interfejs pozwala na efektywną pracę. W szybki sposób możemy uzyskać charakterystyczne dla muzyki klubowej efekty rytmicznego przycinania dźwięku. Przycisk Random bardzo przydaje się na zaczerpnięcie inspiracji podczas sound-designu.
Valhalla SuperMassive - delay oraz reverb w jednym. Jak sama nazwa sugeruje, uzyskamy dzięki niej masywne opóźnienia i pogłosy. Do dyspozycji mamy 16 unikalnych algorytmów, które różnią się charakterystyka brzmienia. Prosty i intuicyjny interfejs zacheca do eksperymentowania z dźwiękiem. Bez wątpienia jest to wtyczka unikalna, kto zna firmę ValhallaDSP wie, że idzie za tym również jakość.
Pendulate - chaotyczny monofoniczny syntezator od Eventide Audio. Twórcy wykorzystali zupełnie nowy oscylator z podwójnym wahadłem (double pendulum), do tego zainspirowani syntezą West Coast, dodali Wavefolder i Low Pass Gate, znany z urządzeń Buchli. Synth ten ma mocny modularny charakter także w podejściu do modulacji. Prawdziwy wariat, idealny do mocnych basów, siarczystych leadów i eksperymentalnych efektów.
Cardinal - to open-sourcowa adaptacja znanego wirtualnego syntezatora modularnego VCV Rack. Twórcy Cardinal chcieli stworzyć w 100% otwarte środowisko, które będzie pod postacią wtyczki (VCV Rack w darmowej wersji nie obsługuje formatu VST, obsługa ta jest płatna w wersji Rack Pro). Jeśli widziałeś na YouTube skomplikowanie wyglądające systemy modularne i chciałbyś bez wydania złotówki zobaczyć na czym polega ta zabawa - Cardinal jest dla Ciebie ;)
Vital - to darmowy syntezator wavetable, który posiada opinię następcy kultowej już wtyczki Serum. Oferuje wiele możliwości przekształcania fali, animowany interfejs pozwala na graficzny wgląd za kulisy formowania się dźwięku, intuicyjna i wygodna forma przypisywania modulacji metodą drag and drop przyspiesza workflow. Świetny i ciągle aktualizowany synth. Jeśli poszukujesz nowoczesnego podejścia do syntezy Vital spełni Twoje oczekiwania.
Voxengo SPAN - tej wtyczki nie mogło zabraknąć na liście. Jeden z najlepszych darmowych analizatorów widma. Wyróżnia go spora liczba ustawień, które możemy konfigurować pod swój system pracy. Polecamy skorzystać z funkcji kanałów i grupowania, w ten sposób możemy nałożyć widmo naszego tracka z utworem referencyjnym i porównać balans częstotliwości. Bardzo przydatne w trakcie miksowania!
FLUX Stereo Tool - jest narzędziem do obrazowania i analizy stereo. Kolejna wtyczka przydatna w trakcie miksu. Interfejs graficzny w czytelny i przejrzysty sposób pozwala na analizę stereo naszego utworu jak i na regulację panoramy kanału lewego i prawego.
MLoudnessAnalyzer - czytelny i prosty miernik głośności od MeldaProduction (polecam! mają dużo świetnych wtyczek za darmo). Na pokładzie wszystko co do miksu i masteru potrzebne - miernik szczytowy, chwilowy, krótkotrwały i zintegrowany miernik głośności oraz miernik zakresu głośności.
Magic Dice - to generator efektów typu reverb/delay/flanger/chorus. Za każdym kliknięciem mamy do czynienia z nowym brzmieniem wtyczki. Rezultaty potrafią być zaskakujące - potężnie brzmiące pogłosy, długie modulujące się echa czy kosmicznie brzmiące modulacje. Efekt idealnie sprawdzi się do sound-designu, wokali lub padów.
Wtyczki VST rozszerzają bardzo mocno aresnał Twoich narzędzi do pracy z dźwiękiem. Aby jednak ta praca była dalej efektywna, kluczowe jest wybranie kilku, które dobrze poznasz i które będziesz używal. Nie ma sensu instalowania setek wtyczek tylko po to by z nich nie korzystać.
Jeśli chciałbyś/chciałabyś znaleźć więcej darmowych wtyczek, pod tym adresem znajdziesz olbrzymią bazę VST z możliwością sortowania i filtrowania wg kategorii.
Autorem tekstu jest Marcin Wiraszka aka w_iro
Zapisz się do newslettera
Zapisz się do newslettera aby być na bieżąco z nowymi produktam, eksluzywnymi zniżkami i artykułami na temat produkcji muzycznej.
© 2024 Kończę Tracki
Newsletter
Dołącz by otrzymać powiadomienia nt. nowych treści oraz ofert.